Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest 16 wrz 2019, o 22:40

Autor Wiadomość
 Tytuł: Historia bez cenzury, propozycja i niezwiązanie z tym pytani
PostNapisane: 20 kwi 2015, o 22:34 

Ostatnio wpadł mi w oko kanał na YT pod nazwą Historia Bez Cenzury. Całkiem fajnie się to ogląda, może sposób w jaki jest to przedstawione nie przystoi poważnym badaniom, ale uświadomił mi że w dzisiejszych czasach fora zaczynają odchodzić do lamusa, bo ludzie są zbyt leniwi albo zajęci żeby czytać. I tu moja propozycja, wiem że takie przedsięwzięcie to bardzo pracochłonne zajęcie, a w dodatku wymaga sporo sprzętu, oprogramowania i kogoś kto to wszystko ogarnie. Ale może udało by się z kimś, choćby z tym szalonym historykiem z wymienionego kanału YT, zrobić kilka odcinków na temat polskich Bogów. Tak mi przyszło do głowy, bo tematy przez was badane i poruszanie są bardzo ciekawe ale niestety wydają się docierać do niewielkiej grupy odbiorców. A w końcu przecież o to chodzi w badaniach żeby gdzieś u ich kresu wyniki dotarły do jak najszerszej liczby ludzi, bo dzięki temu może w końcu pozbędziemy się trapiącego nasz naród upartego zakompleksienia.

Teraz moje, zupełnie niezwiązane z powyższym, pytanie. Czy w czasach przedchrześcijańskich był jakiś obrzęd porównywalny lub troszkę podobny do chrzcin, na naszych ziemiach? Postrzyżyny odbywały się dość późno (siedem lat?), a czy było coś wcześniej, co dotyczyło nie tylko chłopców a obu płci?

Tytuł: Re: Historia bez cenzury, propozycja i niezwiązanie z tym py
PostNapisane: 21 kwi 2015, o 19:26 

Pomysł jak najbardziej słuszny, co więcej jeden z kolegów obecnych na forum nosi się z takim zamiarem, przekazuję mu informacje o Twojej propozycji :)

Jeśli chodzi o odpowiednik chrzcin to zaryzykowałbym, że było to podniesienie dziecka przez ojca. Oznaczało to symboliczne przyjęcie do rodziny i wspólnoty podobnie jak chrzest. Równocześnie było to uznanie ojcostwa. Wzięło się to zapewne z bardzo praktycznego i dramatycznego powodu - kiedyś rodzina czy wspólnota nie była w stanie zajmować się dzieckiem np. niepełnosprawnym, było to dla nich marnowanie energii i żywności. Stad pewnie ten zwyczaj, z resztą praktykowany bardzo długo równolegle z chrztem.

PostNapisane: 22 kwi 2015, o 17:12 

Pomysł takiego działania gdzieś w głowie był już dość dawno, choć dopiero teraz nabiera rumieńców.
Rzeczywiście jest to ogrom pracy - bo chcąc rzetelnie nagrywać dokument trzeba bardzo uważnie przygotować scenariusz. O szczegółach nie chciałbym się rozwodzić w miejscu publicznym, ale jeśli są chętni do podjęcia merytorycznej współpracy w takim zakresie to tym lepiej dla projektu.
Jakby co zapraszam do kontaktu przez PW.

PostNapisane: 8 sie 2015, o 01:29 

Uznanie ojcostwa - okazanie dziecka poprzez uniesienie go i pokazanie współplemieńcom było rytuałem oznajmienia dziecka w rodzie.
Jednak z badań cmentarzy przy Jeziorze Lednickim (Dziekanowice, Mały Skansen i inne) - Studia Lednickie tom VII, Lednica 2002, wynika, że co piąte dziecko umierało a z tych - 50% w ciągu trzech pierwszych lat. Dzieciom zmarłym przed 3 rokiem nie wkładano żadnych darów do grobów, żadnego wyposażenia, ozdób, nie prowadzono żadnych obrzędów (brak węgli obecnych w innych grobach szkieletowych). Wydaje się, że ten okres był jakby zawieszeniem między życiem a śmiercią i dopiero starsze dzieci nabierały osobowości. Gdy zmarły później (3 - 5 lat) chowano je z ozdobami, czasami z nożykiem, w grobach pojawiały się węgle. Znany jest pochówek mężczyzny z dzieckiem (śmierć w wypadku?). Wydaje się, że jednak najistotniejszym rytuałem "startowym" były postrzyżyny. Do tego stopnia, że u Cyrylo-Metodian i w początkowej fazie chrystianizacji Polski postrzyżyny były sakramentem kościelnym (zaadoptowano je).

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]