Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest 17 lip 2019, o 04:42

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wspaniała Rzeczpospolita
PostNapisane: 8 lut 2015, o 03:02 

Czuje się jak skarcone dziecko, ale trochę niesłusznie. A to dlatego że napisałem że nie wnikam w wywody językowe. Może powinienem napisać dokładniej o co mi chodzi.

Miałem na myśli podobieństwa zjawisk astronomicznych - trzy gwiazdy pasu Oriona = trzech króli dążących do punktu narodzin Boga = Słońce, wskazywanego im przez Syriusza 25 Grudnia, dwanaście znaków zodiaku = dwunastu Apostołów niosących światło Boga itd. Oczywiście biorę pod uwagę że dla kogoś innego takie analogie mogą być oczywiste, ale dla mnie nie były, z tego prostego względy że wcześniej o nich nie słyszałem. Mi nie chodzi nawet o to czy ta teoria ma jakąkolwiek szanse na bycie prawdziwą, tylko uderzyło mnie podobieństwo do tego czego uczą Chrześcijanie do zdarzeń na niebie i ziemi. Poza tym może "szaleństwo" autora pozwala mu dostrzegać rzeczy z innej strony lub w sposób niedostępny dla "nieszalonych". Nie wiadomo co może z tego wyniknąć, a nóż uda mu się odkryć coś sensacyjnego i prawdziwego.

Poza tym, czy wszystko co tam napisał da się łatwo/sensownie/bezsprzecznie obalić, przecież fakt że coś wydaje się nonsensem nie oznacza że jest nieprawdą, weźmy dla przykładu kształt naszej planety, jeszcze nie tak dawno temu myśleliśmy że chodzimy po dysku.

Ok dość, obiecuję nie drążyć więcej i nie śmiecić w Karczmie :oops: - ale nadzieja umiera ostatnia :D.
Ja po prostu na swój nieprofesjonalny sposób staram się dociec tyle ile się da, no bo skąd mam wiedzieć czy On albo Wy piszecie prawdę? Tak, tylko solidne argumenty mogą mnie przekonać. I proszę nie rzucać we mnie kamieniami :mrgreen:

PostNapisane: 8 lut 2015, o 10:19 

Oki, można dochodzic prawdy, ale proszę cię nie po opłotkach...
Piszesz, że podobieństwo można uznac za prawdę - no cóż. Ja też posłużę się przykładem: w Egipcie Izyda była przedstawiana jako matka z dzieciątkiem (Horusem) na ręku; Echnaton wierzył, że jest tylko jeden Bóg = czy z tego powodu mamy wierzyc, że chrześciaństwo ma swe korzenie w Egipcie?
Wybacz, ale taka dyskusja nie wymaga argumentów na poparcie lub obalenie tezy = bo jest nierealna. :geek:

PostNapisane: 8 lut 2015, o 12:31 

Jeśli chodzi o wierzenia ludowe odnoszące się do gwiazd i innych ciał niebieskich to są to ogólnie bardzo ciekawe zagadnienia. Np wspomniany Orion posiada charakterystykę typowo chtoniczną. Tutaj raczej widziałbym temat na osobny wątek nie obciążony dysputami o dziwnych blogach.

gebilis napisał(a):
Ja też posłużę się przykładem: w Egipcie Izyda była przedstawiana jako matka z dzieciątkiem (Horusem) na ręku; Echnaton wierzył, że jest tylko jeden Bóg = czy z tego powodu mamy wierzyc, że chrześciaństwo ma swe korzenie w Egipcie?

Hm? Dokładnie tak. Przecież mitologia starożytnego Egiptu to jedna z trzech podstawowych inspiracji twórców chrześcijaństwa (obok Judaizmu i politeizmów europejskich), często nawet bez specjalnych modyfikacji jak np liczba dzbanów z wodą/winem cudownie przemienionych przez Faraona/Jezusa :) To samo odnosi się do Izydy i wielu innych wątków.

PostNapisane: 8 lut 2015, o 13:09 

Ale inspiracja czymś lub kimś - to nie korzenie . :roll: :D

PostNapisane: 8 sie 2015, o 01:33 

Jeszcze zmartwychwstanie Ozyrysa :)

Mojżesz i jego banda zwiali z Egiptu. To nie była ich inspiracja ale jedyna rozbudowana religia jaką znali prócz pustynnych demonów koczowników.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]