Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest 10 gru 2019, o 09:37

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czterotwarzowa zawieszka
PostNapisane: 11 lut 2014, o 01:40 

Widziałem noszone przez rodzimowierców czterotwarzowe zawieszki wzorowane na Świętowicie wolińskim. Sam taką czasami zakładam.
Ni stąd, ni zowąd natknąłem się na fotografię połówki formy odlewniczej znalezionej w Szczecinie przed wojną, gdzie widać dwie, różnej wielkości zagłębienia na odlew zawieszki. Wydaje mi się, że po dostawieniu drugiej części zawieszki będą miały po trzy twarze ale może się mylę. Oceńcie:

http://3.bp.blogspot.com/-5aLgTIidxsY/U ... czecin.jpg

http://archeopomorze.blogspot.com/2012/ ... nione.html

Tytuł: Re: Czterotwarzowa zawieszka
PostNapisane: 11 lut 2014, o 16:42 

Ciekawe, można by było zrobić podobne samemu. Z czego one były odlewane?
Wydaje mi się że będą jednak cztery. Na tym zdjęciu nie widać bo jest zrobione lekko z boku, ale na prawej krawędzi obu form (chyba) widać kształt nosa. Także na tej formie jest jedna cała twarz i po połowie z dwóch następnych po bokach. Na tym blogu jest link do obiektu 3D, ale nie mogę go obejrzeć bo system blokuje mi wszystkie aplikacje z javą i nie wiem jak to wyłączyć :oops: .

Jeżeli dasz radę załadować obiekt 3D i go obracać, to wtedy będzie to dobrze widoczne.
Link do modelu
Jeżeli się komuś uda, to niech wstawi kilka zrzutów ekranu z modelem, żeby można było lepiej obejrzeć.

Teraz się przyjrzałem dokładniej. Te dwa okrągłe otwory służyły do równego złożenia obydwu połówek formy?
I co to są za haczyki, na górze formy, do których prowadzą kanaliki na stop? Służyły do mocowania zawieszek?

Ok, znalazłem ustawienia javy i popatrzyłem sobie na obiekt 3D, Tam dokładnie widać że po odlaniu będą cztery twarze. W ogóle super sprawa z tą wtyczką, bo nie dosyć że można obejrzeć obiekt z każdej strony, to nawet można go zmierzyć. Ciekawe jak oni je robią, mają jakiś skaner 3D?

Załączniki:
Zrzut ekranu 2014-02-11 o 14.56.31.png
Zrzut ekranu 2014-02-11 o 14.56.31.png [ 213.36 KiB | Przeglądane 11008 razy ]

PostNapisane: 12 lut 2014, o 19:40 

Okrągłe otworki na pewno do centrowania połówek form. Nie mam pojęcia do czego haczykowate kształty. Myślę, że formę zalewano od dołu wisiora odwracając ją do góry nogami. Zatem tędy uchodziło powietrze.

Jak poradziłeś sobie z Javą? Mam ten sam problem.

PostNapisane: 14 lut 2014, o 21:40 

Udało ci się odblokować javę? Kłopot w tym wypadku jest taki że strona muzeum używa protokołu "niebezpiecznego" bez "S", czyli http. System ostrzegał że to może być niebezpieczne dla ochrony naszego komputera. Ale bardzo chcąc obejrzeć ten obiekt, wkleiłem w okienko z ustawieniami adres strony muzeum z modelem 3D i zaznaczyłem jako wyjątek od reguły, co pozwoliło mi uruchomić aplikację. To tak ogólnie.

PostNapisane: 15 lut 2014, o 00:58 

Nie udało mi się. Nie szkodzi, przyjrzałem się jej dokładnie. Faktycznie cztery twarze. Do zrobienia, z mosiądzu na przykład. Albo z brązu.
Mam pytanie:
Czy ktoś ze Szczecina lub okolic mógłby sfotografować dokładnie i zwymiarować ten posążek?

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]