Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest 27 cze 2019, o 11:11

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wspaniała Rzeczpospolita
PostNapisane: 4 lut 2015, o 23:33 

Widziałem linka do "tematowego" bloga, pana kryjącego się pod ksywką phoenix84pl. A że nie mogę tego znaleźć to założyłem nowy wątek, tak aby dać Wam szansę na rozwianie moich wątpliwości :mrgreen: .

Z góry proszę o wybaczenie za tak grubiańskie postawienie sprawy, ale traktuję Was jako swoiste sito oddzielające ziarno od plew. Niestety nie posiadam ani tak dogłębnej wiedzy ani zacięcia do zgłębiania tego wszystkiego o czym piszecie Wy i inni. A że bardzo to interesujące i budujące to nie mogę się powstrzymać żeby trochę po pasożytować. [koniec wazeliny]

Wracając do sedna, pisaliście o którymś z jego poprzednich wpisów że to co robi jest godne pochwały ale nie do końca zgadzacie się ze sposobem jakim dowodzi swoich tez. Ciekawi mnie co powiecie o ostatnim wpisie "Niepiśmienni Słowianie".

Ogólnie rzecz biorąc to cały ten blog wywala wszystko, czego uczyli mnie i innych pewnie też, do góry nogami w powietrze. Dlatego chciałem poznać Waszą opinię, zanim zacznę ogłaszać światu gdzie popadnie dobrą "nową-starą" nowinę.

A, i dzięki z góry ;) .

Tytuł: Re: Wspaniała Rzeczpospolita
PostNapisane: 5 lut 2015, o 08:10 

Ja powiem krótko - ten artykuł to manipulacja czystej wody. Szkoda czasu na czytanie.

PostNapisane: 5 lut 2015, o 17:47 

Pozwolę sobie zacytować autora bloga:

Jeśli gdzieś w necie widzicie jakieś pseudomądre komentarze bez żadnego sensu, a z papką pod publiczkę jakich to my głupot tu nie wymyślamy, a jedyne ich dowody przeciw naszym tezom to: „OOO, ale się uśmiałem”, „Co za głupoty” czy „Ten autor wyssał wszystko z palca” – a konkretów jak zawsze żadnych.

Nie piszę że nie masz racji, chciałbym tylko trochę więcej szczegółów. Jednym z powodów dla którego tu jestem, jest to że nie przyjmuję wszystkiego od tak, lubię wiedzieć dlaczego i jak coś działa.

PostNapisane: 5 lut 2015, o 18:30 

Oki, ale pozwolisz że szerszą wypowiedź dam w dogodnym dla mnie czasie, a nie tak na chybcika.
Tylko na marginesie = dobrze, że temat jest w karczmie ,a nie w poważnym wątku - bo raczej dyskusja nad typowanym przez ciebie attykułem do formułowego "śmietnika" by się nadawała niz do dyskusji. Ale cóz - skoro prosisz, przygotuje dogłębną wypowiedż na podane przez ciebie zagadnienie :)

PostNapisane: 5 lut 2015, o 18:32 

O ile popieram myślenie bez kompleksów o naszej przeszłości to w przypadku tego bloga trudno cokolwiek powiedzieć więcej prócz tego, że rzeczony tekst pozbawiony jest większej wartości poznawczej.

Swoją drogą autor najwyraźniej nie wie, że najstarszym zapisanym polskim tekstem jest nie słynne zdanie o "pobruszeniu", a "Biegajcie, biegajcie!" (uciekajcie) wykrzyczanym do Polaków podczas bitwy pod Legnicą przez Rusina w tatarskiej służbie, który w ten sposób miał zniechęcić Polaków do walki (w zamierzeniu Tatarów). A chwilę potem na widok popłochu części wojsk już wypowiedziane przez księcia Henryka wczesną staropolszczyzną "Gorze nam się stało!"

http://czytelnia.pwn.pl/sredniowiecze.php

Wracając do samego bloga i tekstu o piśmie. Cóż, autor pisze o historii pisma słowiańskiego które ma sięgać kilku tysięcy lat, ale nie podaje żadnych konkretów. Od siebie dodam, iż rzeczywiście możliwe jest, że nasi przodkowie używali pisma runopodobnego lub runów, jest ono typowe dla tej wysokości geograficznej, byłoby to logiczne, tyle że nie ma za bardzo zachowanych przykładów na potwierdzenie takiego założenia.

Awersja autora do kultury łacińskiej nie zastąpi niestety potrzeby wykazania dowodów na potwierdzenie swoich myśli. Swoją drogą ciekawe czy autor wie, że pismo łacińskie jest bezpośrednio spokrewnione z runicznym poprzez etruskie :)

Natomiast końcowe wynurzenia o prześladowaniu autora przez policję to już kompromitacja.

PostNapisane: 5 lut 2015, o 19:14 

Choć trochę mi przykro, że te rewelacje nie są prawdziwe, to dzięki za odpowiedź i za linka Bodan, bo podobnie jak autor bloga też o tym nie wiedziałem.

Nie chcę zawracać ci głowy gebilis, ale jeżeli masz chęć oświecić gawiedź, to z chęcią poczytam.

Tak na koniec, ogólny wniosek dotyczący tego bloga jest taki, że lepiej go nie czytać gdy się nie ma odpowiedniej wiedzy do sprawdzenia zawartych w nim informacji, bo w innym wypadku można sobie wyrobić złą opinię na opisywany tam świat?

Korzystając z uwagi jaką przyciągnąłem, chciałem zapytać o swastykę i ręce boga.
Widziałem w sieci że znienawidzony przez świat od czasów Hitlera symbol, był często-gęsto wykorzystywany w naszych odznaczeniach wojskowych a nawet w harcerstwie. Czy to znowu jakiś "kant" czy fakt?

Odnośnie rąk boga, czy odnaleziona w 1936 popielnica to jedyny nośnik tego symbolu, bo jeżeli tak to wydaje mi się to trochę zbyt skromne aby uznać go za symbol boga najwyższego - według wikipedii.
Czy są gdzieś inne wiarygodne informacje na temat tego symbolu?

PostNapisane: 5 lut 2015, o 20:12 

Cytuj:
Widziałem w sieci że znienawidzony przez świat od czasów Hitlera symbol, był często-gęsto wykorzystywany w naszych odznaczeniach wojskowych a nawet w harcerstwie. Czy to znowu jakiś "kant" czy fakt?

Chodzi ci o to? http://www.swastika.cba.pl/news/wojsko.htm
W necie jest multum informacji o swastykach - więc tylko przysiąśc fałdy i duzo informacji uzyskasz.
Runy, które opisał Bogdan to jedno - hipotetycznie były= jednak to dłuuugi temat i jak wspomniałam hipotetyczny. Jednak Gotów to autor artykułu zupełnie w dziwnych konfiguracjach stawia i do tego jego "językoznawcze" wizje.
I tak dalej i dalej.
Nie jestem fachowcem - wiec moja tu ujawniona wiedza tez nie będzie autorytatywna, ale mam zasób pewnych wiadomości = wiec nie szukam sensacji a staram sie zrozumiec tamtą rzeczywistośc - i tyle.

PostNapisane: 6 lut 2015, o 12:24 

Dla chętnych o piśmie Słowian
http://slowianolubia.blogspot.com/2013/ ... isali.html
rzecz ciekawie napisana - 3 odcinki
ręce boga = dyskusja tutaj http://www.historycy.org/index.php?showtopic=104055

PostNapisane: 7 lut 2015, o 21:50 

@gebilis
Dzięki za linki, o piśmie Słowian poczytam w wolnej chwili, a jeśli chodzi o Ręce Boga, to zdaje się że przeczucie mnie nie zawiodło i wyszło na to że trochę na siłę został ten symbol wypromowany.

Radosław napisał(a):
Tak na koniec, ogólny wniosek dotyczący tego bloga jest taki, że lepiej go nie czytać...

No nie mogłem się powstrzymać i przeczytałem dzisiaj wpis pod tytułem "Hej Kolęda, Kolęda!" Pomijając zagadnienia językowe, bo o tym mam nikłe pojęcie, to niesamowicie trafne wydało mi się porównanie opisane w części "Piszemy Świętą Księgę". Oczywiście nie tylko, ale to najbardziej.

Zastanaiwam się czy autor sam doszedł do tych wniosków czy opierał się na tezach innych "poszukiwaczy"?

PostNapisane: 8 lut 2015, o 01:24 

Radosławie - jak wspomniałam wcześniej = Ty szukasz sensacji, i rób to dalej jeżeli cię to bawi. Ale proszę nie zasmiecaj wątku rewelacjami, że kolęda pochodzi od słowa dookoła, że kolędnicy chodzili w skórach bo im było zimno lub rewelacje typu, że Biblia powstała w Izraelu. (Tyle zdołałam przebrnąć w polecanym przez ciebie artykule). Daj już spokój z tymi "rewelacjami" bo poważnie zacznę się zastanawiac nad stanem umysłu pewnych osób.
Ja osobiście kończę z tobą wymianę zdań, bo szkoda mi czasu. :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]