Weneda.net - Mitologia Staropolska
http://forum.weneda.net/

Swastyka
http://forum.weneda.net/viewtopic.php?f=5&t=96
Strona 1 z 1

Autor:  Lel [ 25 wrz 2014, o 10:00 ]
Tytuł:  Swastyka

Poruszę temat od jakiegoś czasu modny a przez niektóre kręgi "odkłamywany" i lansowany, mianowicie polskie (słowiańskie) użycie swastyki i jej wariantów w kulturze ludowej i w średniowieczu. Na bazie różnych źródeł publikuje się w necie wiele informacji o rodzimych swastykach i znakach swastycznopodobnych, w tym także wiele bzdur lub rzeczy nie potwierdzonych odnośnikiem do źródła, więc może wypada pewne sprawy sprostować. Według Moszyńskiego i innych etnografów w polskiej k. ludowej nazywa się swastyki "krzyżykami niespodzianymi" lub "kędziorami" (jeśli chodzi o ostatnie określenie to występuje ono też u wschodnich Słowian, na ukr. kędziory to "kucery"). Jeśli chodzi o zwrot ramion to w rodzimych etnomateriałach nie spotkałem rozróżnienia na (nazwijmy to z obca) - swastykę dobroczynną i złowróżbną sauwastykę - obie formy były nazywane tą samą nazwą. Czy ktoś spotkał się w takich materiałach z określeniami: "kołomir", "kołowrót", "swarzyca", "swarga" itp. itd., - czy są to tylko wymysły różnej maści neopogan? I już na koniec - w którą stronę ma zwrócone ramiona swastyka, a w którą sauwastyka - która forma to jest zwrot w prawo a która w lewo? Pytania mogą wydawać się banalne i zbyt podstawowe dla starych wyjadaczy tematu, ale dostępne na necie informacje w wyżej zasygnalizowanych problemach rozmijają się.

Autor:  Bodan [ 25 wrz 2014, o 10:07 ]
Tytuł:  Re: Swastyka

Lel napisał(a):
Czy ktoś spotkał się w takich materiałach z określeniami: "kołomir", "kołowrót", "swarzyca", "swarga" itp. itd., - czy są to tylko wymysły różnej maści neopogan?


Moim zdaniem jest właśnie tak jak pytasz. Nie spotkałem się z takimi nazwami w autentycznej warstwie wierzeń.

Sam kołowrót (ten z kosami) jest ogólnie współczesny, czyżby jakiś resentyment, kompleks do tzw czarnego słońca?

Autor:  TomaszTrela [ 3 paź 2014, o 11:35 ]
Tytuł:  Re: Swastyka

Krzyż łamany, swaszczyca czy już przyjęta w ogólnym rozumieniu swastyka nie była używana w kulturze ludowej lub średniowiecznej.

Co chwile są pokazywane różne dowody o tym że ten symbol był na ziemiach Polskich używane także w świątyniach katolickich, budowlach świeckich, w wojskowości m.in. jako ordery albo w edukacji na okładkach książek.

Już nie mówiąc że Rosjanie (a raczej Sowieci) mieli na banknotach swastykę.
Dopiero po wojnie pojawiła się na masową skale pewna forma przerażenia i nienawiści do wszystkiego co przypominało symbol nazistów. A przecież oni byli konsekwentni w stosowaniu swojego symbolu i dbali o to aby ich symbol wyglądał zawsze i wszędzie tak samo.

Autor:  Bodan [ 4 paź 2014, o 11:17 ]
Tytuł:  Re: Swastyka

TomaszTrela napisał(a):
Co chwile są pokazywane różne dowody o tym że ten symbol był na ziemiach Polskich używane także w świątyniach katolickich, budowlach świeckich, w wojskowości m.in. jako ordery albo w edukacji na okładkach książek.


Nie o tą sprawę chodzi, a o ciągłe sugerowanie, że znak ten zwany był nazwami współczesnymi :) Ponadto tzw kołowrót w wariancie równych zduplikowanych ramion, zakończonych ostrzami to forma zupełnie współczesna, nie związana z tradycją.

Sytuacja jest do tego stopnia paranoiczna, że w symbol ten zaopatruje się np. okładkę "Słowian Połabskich" Jerzego Strzelczyka, sugerując (jak w wielu innych przypadkach) rzekomą autentyczność tego konkretnie wzoru.

Obrazek

Autor:  Poświst [ 14 sty 2015, o 15:01 ]
Tytuł:  Re: Swastyka

Swastyka była powszechnie używana przez górali podhalańskich i pienińskich, jej piękna forma na południowej ścianie kolegiaty w Kruszwicy (od zewnątrz)świadczy o używaniu w średniowieczu.
Kołomira i podobnych nie spotkałem. Najbliższy ale przecież różny jest ozdobny wzór wycinany wokół rozety/leliji mający postać okręgu z gęsto naciętych skośnych kreseczek.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/