Weneda.net - Mitologia Staropolska
http://forum.weneda.net/

Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski
http://forum.weneda.net/viewtopic.php?f=5&t=85
Strona 1 z 1

Autor:  NaktarLeszczyny [ 9 maja 2014, o 21:11 ]
Tytuł:  Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski

Ostatnie badania genetyczne świadczą o tym, że Słowianie wykształcili się z ludności zamieszkującej te tereny od czasów ekspansji Indo-Europejczyków (która mogła mieć miejsce 2800-2500p.n.e. i odniosła skutek ze względu na nowe technologie przeniesione na te ziemie przez Indo-Europejczyków takie jak rolnictwo, hodowla zwierząt i wytop brązu).
Jaka była kultura Indo-Europejska i czym różniła się od kultury Słowiańskiej?

Skąd Indo-Europejczycy znali te nowinki technologiczne?
Na to pytanie postaram się odpowiedzieć od strony mi znanej czyli genetycznej. Haplogrupa R1a zamieszkiwała północ Stepu Pontyjskiego, haplogrupa R1b (południe Stepu Pontyjskiego) powstała z połączenia haplogrupy R1a z migrującymi z Bliskiego Wschodu pasterzami bydła na północ a jak wiadomo w tamtych czasach na Bliskim Wschodzie już znano brąz, hodowlę zwierząt i rolnictwo więc ci pasterze dostarczyli wiedzę.

Indo-Europejczycy już na terenie Europy wymieszali się z ludnością zamieszkującą wcześniej te tereny co miało wpływ na kulturę, ale Słowianie wykształcili się dużo później po procesie asymilacji kultur.
W jaki sposób narodziła się kultura Słowiańska?

Autor:  Wandalin [ 10 maja 2014, o 10:50 ]
Tytuł:  Re: Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski

To nie ostatnie badania, ale jedne z pierwszych hipotez jakie postawiono na podstawie jednych z pierwszych badań ;) nowe badania są cały cza prowadzone i powstały obraz jest coraz bardziej złożony.

Zajrzyj może tutaj: http://forum.weneda.net/viewtopic.php?f=5&t=69

Autor:  NaktarLeszczyny [ 10 maja 2014, o 11:08 ]
Tytuł:  Re: Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski

Przeczytałem już wcześniej proponowany temat i wykombinowałem, taką odpowiedź:
Może miał na to wpływ wynalazek dymarek do wytopu żelaza, gdzie pojedyncza, izolowana, góralska społeczność o specyficznej grupie wierzeń rozpropagowała swoją kulturę na cały obszar wraz z technologią wytopu żelaza. Być może cała religia Słowin narodziła się na Łysej Górze (w Górach Świętokrzyskich wytapiano żelazo).
Przeważnie zmiany religii wiążą się z prorokami, ale w przypadku religii panteistycznej prorocy nie występowali, więc skłaniam się do dominacji religii jednej grupy etnicznej nad drugą a przyczyny szukam analogicznie do ekspansji Indo-Europejczyków czyli związanej z nową technologią.
Na ile są datowane radiowęglowo najstarsze Słowiańskie chramy na terenie Polski?

Autor:  Nordreinn [ 11 maja 2014, o 00:43 ]
Tytuł:  Re: Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski

NaktarLeszczyny napisał(a):
Na ile są datowane radiowęglowo najstarsze Słowiańskie chramy na terenie Polski?

Drobna uwaga, na terenach Polski mówi się o kącinach, a nie chramach ;)

Generalnie na terenie Polski mamy do czynienia z nałożeniem się wielu kultur materialnych, na tą samą grupę, czyli R1a1 właśnie. Na terenach Polski w mitach obecne są pierwiastki przede wszystkim celtyckie, wandalskie, gockie, nordyckie, słowiańskiej(w późniejszym okresie i tylko w pewnym stopniu), a także rzymskie i greckie w skutek chrystianizacji.

Jeśli wskazywać nazwę, to wbrew obiegowym opiniom powinniśmy tytułować się Wenedami, a nie Słowianami, właściwych bardziej rusi.

Autor:  Wandalin [ 11 maja 2014, o 12:27 ]
Tytuł:  Re: Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski

Wiedźminie, sprawie Wenedów masz na myśli przekaz Jordanesa, który dzieli Wenetów na trzy ludy, tzn Wenetów, Antów i Sklawenów?

W sprawie wpływów kulturowych to bym tak śmiało nie dzielił wpływów. Północna Europa posiadała pewien zakres wspólnoty kulturowej i myślę, że teraz już nie dojdziemy kto od kogo zapożyczał, ale czy coś zwrotnie wracało.

Autor:  Nordreinn [ 11 maja 2014, o 12:36 ]
Tytuł:  Re: Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski

Jordanesa również, ale nie tylko.

Oczywiście, że posiada zakres wspólnoty kulturowej, jedno drugiego nie wyklucza, wręcz przeciwnie. Zakres wspólnoty kulturowej ma cała Europa. Tak samo mamy zakres wspólnoty kulturowej z kierunkiem na południe od Polski.

Autor:  Poświst [ 14 sty 2015, o 15:38 ]
Tytuł:  Re: Narodziny kultury słowiańskiej na ziemiach Polski

Wandalin napisał(a):
Północna Europa posiadała pewien zakres wspólnoty kulturowej i myślę, że teraz już nie dojdziemy kto od kogo zapożyczał,
Myślę, że wspólnota kulturowa była czymś wcześniejszym, co później się różnicowało wraz ze zmiana warunków geograficznych, politycznych, gospodarczych. Przy czym na początku różnicowania było pewnie wiele, wielokierunkowych przepływów. Trudno byłoby wtedy mówić o zapożyczeniach.
To coś jak zdobycie przez określenie gwarowe statusu słowa ogólnopolskiego czy literackiego. Jak np. wschodni borowik w miejsce prawdziwka.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/