Weneda.net - Mitologia Staropolska
http://forum.weneda.net/

Kabłączki skroniowe
http://forum.weneda.net/viewtopic.php?f=5&t=60
Strona 1 z 1

Autor:  Poświst [ 1 lut 2014, o 23:22 ]
Tytuł:  Kabłączki skroniowe

Kabłączki skroniowe. Ta ozdoba jest tak charakterystyczna dla Słowianek, że znaleziska z Islandii czy Półwyspu Skandynawskiego natychmiast są interpretowane jako bez wątpienia należące do naszych kobiet. Znaleziono jednak dwa kabłączki przy zwłokach mężczyzny. Były nietypowo ułożone – na klatce piersiowej. Przypuszcza się, że to jakiś miłosny talizman, pamiątka od dziewczyny, przyczepiona do pasa w skos, może do pendetu. Znalezisko to znalazło artystyczny wyraz tu (bliźniak z włócznią ma je na pendecie w lewy skos): http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... _Polel.jpg
Pojawiło się nowe znalezisko łamiące przyzwyczajenia. Odkopano szkielety zarówno kobiet jak i mężczyzn (czterech) przystrojonych kabłączkami skroniowymi:
http://odkrywcy.pl/kat,111412,page,5,ti ... aid=61220f
Według archeologów świadczy to o przystrajaniu się kabłączkami zależnie od społecznej pozycji a nie płci. Twierdzenie ogólne, nie wiadomo czy odnosi się do mieszkańców Byczyny czy do ogółu ówczesnych Słowian.

Moim zdaniem jest to lokalna ekstrawagancja. Wszak wśród tysięcy to dopiero drugie znalezisko łączące kabłączki z mężczyznami a i tak pierwsze z nich można zakwalifikować jako pamiątkę, na pewno nie ozdobę głowy.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/