Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Teraz jest 1 lip 2022, o 03:58Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Marzanna - problemy
PostNapisane: 16 cze 2014, o 07:23 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2014, o 12:23
Posty: 5
Marzanna czy inne kombinacje w/w Imienia nawiązują oczywiście do obumierania , jak zostało to wskazane w artykułach na Bogowie-Polscy
pytania mam następującego rodzaju :
- skoro wyobrażenia Bogini na początku wiosny były(są) palone co symbolizowało jej odejście , to kiedy Ona powracała ?
- Czy w momencie Jej powrotu miała nazwę Marzanna ? jest to dla mnie dziwne by przy nowym początku nazywać ją "Śmiercicha " - Marzanna
- Czy logiczne wydaje się składać podziękowania za udane plony dla Bogini Śmiercichy ? - Marzanny .
Mam takie pomysły na wyjaśnienie tego wątku :
- Marzanna jako Bogini cyklu rocznego , w zależności od pory roku odnoszono się do niej przywołując ją innym imieniem tj. początkowo jako dziewicza "Dziewanna" z jej odwołaniem do opieki nad zwierzętami - jest to logiczne skoro na wiosnę rodzi się największa ich ilość ( względnie przylatują z za morza), następnie być może jakaś zagubiona forma w okresie żniw coś w rodzaju "dojrzała" ;) , by następnie przejść do Marzanny na końcu roku .
Oczywiście są to tylko moje osobiste wywody nie poparte żadnymi dowodami , może ktoś ma inne poglądy na ten temat ?
Ps. witam Wszystkich użytkowników Forum w moim pierwszym poście z poszanowaniem Marek Duczmański .
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 16 cze 2014, o 19:31 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2013, o 18:23
Posty: 86
Witaj :)

Moja myśl jest taka: Marzanna była Marzanną cały rok, a owa Śmiercicha jako oceniana negatywnie czy jako kompetencja wysuwana na pierwszy plan to typowe interpretatio christiana czy to w kronikach czy późnych formach obrzędu. W nowszych badaniach jednak większy nacisk kładzie na związek imienia tej bogini z morzem, a więc nie tyle z samym procesem umierania co określeniem zaświatów. Do tego przecież tak ważne boginie urodzaju jak Cerera i Demeter były także boginiami umarłych.

Inna sprawa, że to letnie imię mogło się zagubić, a może był to przydomek w rodzaju "Zielna"? Zwróćmy także uwagę, że dokładnie w tym momencie, w połowie sierpnia, przyroda zaczyna "zasypiać" stąd inny przydomek MB Zielnej - "zaśnięcia i śmierci".
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 16 cze 2014, o 21:27 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2014, o 20:10
Posty: 5
Mare/Marza/Mora - od tego rdzenia utworzone jest imię Marzanny (Moreny, Mareny itp.) i nie łączył bym tego ze śmiercią w ateistycznym rozumieniu - przejścia w nicość, czy nawet chrześcijańskim przejściem pod sąd ostateczny - do wieczności w niebie czy piekle.
U Słowian trzeba uzmysłowić sobie kontekst zaświatów - jako krainy przodków z której nieustannie wyrastają nowe pokolenia. Jest to miejsce przemiany - czyli procesu - ewolucji, konwersji, przekształcenia, przeobrażenia, transformacji z której każdy ma kolejną, nową (raz łatwiejszą, a raz trudniejszą) drogę do przejścia w następnym życiu. A więc i sama Marzanna jest postacią która tą przemianę uosabia (stąd koneksja Marzanna-Dziewanna, słomiana kukła-żywozielony gaik). Cały ten cykl jest częścią wszechświata i sam z siebie nie był rozumiany przez naszych przodków jako koniec - o czym świadczy choćby huczny charakter styp, ceremonie dziadów z biesiadą nad mogiłą, pokarmy stawiane w Wigilię Godów itp. To głębokie przekonanie o zaświatach i cyklu przejścia (w obie strony) daje Marzannie zupełnie inny wymiar niż późnośredniowieczna Śmiercicha grasująca z ostrą kosą w alegorycznym przedstawieniu La Danse macabre - mająca wymiar ostateczny, będąca niejako "rzeźnikiem niebiańskim" która prowadzi grzeszników przed oblicze sprawiedliwego który rozsądzi gdzie człowiek trafi.
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 16 cze 2014, o 22:00 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2014, o 20:10
Posty: 5
Ducze napisał(a):
skoro wyobrażenia Bogini na początku wiosny były(są) palone co symbolizowało jej odejście , to kiedy Ona powracała ?

Chwilę później. W obrzędzie TOPIENIA Marzanny (palenie jest raczej późniejszą formą) chodzi o jej odesłanie do morza - w zaświaty celem odmienienia. Jest to pewna cześć rytuałów mających charakter inicjacyjny-przemiano twórczy (zejścia w zaświaty).
Wielu nie pamięta lub pomija ważny drugi człon rytuału, a bez którego całość rytuału topienia Marzanny jest wg mnie pozbawiona kompletnie sensu mianowicie - wprowadzenie żywozielonego Gaika (Maika - w niektórych regionach PL) co jest substytutem dawniejszego zwyczaju wprowadzania młodej dziewczyny-dziewicy ubranej tylko w zielone liście i kolorowe wstążki tj. nowego życia, nowej wiosny, nowej płodności - perspektyw wzrostu po okresie marności.

Cytuj:
Czy w momencie Jej powrotu miała nazwę Marzanna ? jest to dla mnie dziwne by przy nowym początku nazywać ją "Śmiercicha " - Marzanna

Dualizm postaci wyjaśnia chyba dość dobrze Grzegorz Niedzielski w dwóch artykułach na bogowiepolscy.net Dziewanna tutaj a Marzanna tutaj.

Cytuj:
Czy logiczne wydaje się składać podziękowania za udane plony dla Bogini Śmiercichy ? - Marzanny .

Problemem jest tutaj interpretacja Marzanny tylko w jej aspekcie przemiany związanej z Marnością / Śmiercią. Tymczasem trzeba tutaj odnieść się do roli i rozumienia zaświatów wśród Słowian - bez uchwycenia tej najważniejszej kwestii Marzanna jako Pani Plonów jest rzeczywiście nielogiczna. Nie zapominajmy jednak, że bez tego kontekstu traci ona swoją autentyczną, słowiańską tożsamość - tym samym jej rozpatrywanie zostaje pozbawione sensu.

Cytuj:
Mam takie pomysły na wyjaśnienie tego wątku :
- Marzanna jako Bogini cyklu rocznego (...)
Oczywiście są to tylko moje osobiste wywody nie poparte żadnymi dowodami , może ktoś ma inne poglądy na ten temat ?

Po krótce tak jak piszesz - w cyklu rocznym następowała pewna przemiana. Pytanie jakie się pobocznie pojawia to czy Boginii (Marzanna-Dziewanna) została rozdzielona na dwie odrębne postacie sióstr, czy relację matka-córka czy rozumiana była w jakiejś innej jeszcze zależności (tutaj są potrzebne szersze analizy i więcej badań).
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 16 cze 2014, o 22:16 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2013, o 18:23
Posty: 86
wizun napisał(a):
Nie zapominajmy jednak, że bez tego kontekstu traci ona swoją autentyczną, słowiańską tożsamość - tym samym jej rozpatrywanie zostaje pozbawione sensu.

Zgoda Wizunie, ale tradycyjnie już dopowiem, że moim zdaniem to o wiele szersze po prostu przedchrześcijańskie pojmowanie zaświatów i bogini podziemi :) Podobnie widział to mieszkaniec Skandynawii czy pogańskiego Rzymu.
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 16 cze 2014, o 22:49 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2014, o 20:10
Posty: 5
Ależ nikt nie zamierza tutaj podważać indoeuropejskiego źródła tych wierzeń, wszak wymienione tutaj ludy to właśnie indoeuropejczycy. Jednak co do wierzeń chrześcijańskich to niosą one w sobie filozofię monoteizmu semickiego którego aspekt postrzegania zaświatów znacząco się różnił od tego z Europy.
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 20 cze 2014, o 12:48 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2014, o 12:23
Posty: 5
Pytanie jakie się pobocznie pojawia to czy Boginii (Marzanna-Dziewanna) została rozdzielona na dwie odrębne postacie sióstr, czy relację matka-córka czy rozumiana była w jakiejś innej jeszcze zależności (tutaj są potrzebne szersze analizy i więcej badań).[/quote]


właśnie! właśnie dobry temat - siostry czy matka i córka ? ,
na siostry nie znam żadnych dowodów , na matkę-córkę mam dwa pomysły - istnieje słowiańska rzeźba kultowa przedstawiająca dwie kobiety , "duza" i mała" na niej niejako pod sercem , oraz przytaczane często zawołanie - O Matko i Córko !
czyli tak ma to wyglądać : Dziewanna rodząca się z Marzanny , będąca jej kontynuacja sama przeobrażająca się w Marzannę z biegiem roku i tak wokoło . Sprawę ojcostwa mamy już załatwioną " perunowa córka" , z przytaczanej w BPl czeskiej kroniki .
W Ogóle przydał by się temat na domniemane powiązania rodzinne w panteonie .
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 20 cze 2014, o 20:29 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 27 lis 2013, o 10:37
Posty: 30
Przede wszystkim, Marzanna i Dziewanna nawiązują do indoeuropejskiej koncepcji dualistycznych bogiń. Raz mogą być rozumiane jako jedna osoba, a czasem jako matka i córka, w zależności od sytuacji.

_________________
Va’esse deireádh aep eigean.
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 12 kwi 2016, o 15:16 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2016, o 14:52
Posty: 1
Marzanna dbała o równowagę na świecie, była odpowiedzialna za pory urodzaju i za zimę, więcej można przeczytać tu - http://slowianskibestiariusz.pl/bogowie/marzanna-bogini-zimy-smierci/
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna - problemy
PostNapisane: 27 kwi 2016, o 21:28 
Offline

Dołączył(a): 27 kwi 2016, o 21:25
Posty: 1
No tak to z nią było.

_________________
"Otom ja sam jak drzewo zważone od kiści,
sto we mnie rządz, sto uczuć,
sto uwiędłych liści"- Kordian
penisverlängerung penis vergroten penisförstoring
Góra
  Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron